English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: پنج شنبه ٠١ آبان ١٣٩٩

 

سایت نهاد مقام معظم رهبری سایت دفتر ریاست جمهوری
سایت نماینده ولی فقیه در استان سایت روابط عمومی دانشگاه

آمار بازدید

بازديدکنندگان امروز : 189
کل بازديدکنندگان : 372653
بازديدکنندگان آنلاين : 3

مقدمه :

بیماریهای غیرواگیر اولین عامل مرگ و میر در جهان بوده و ما هر روز شاهد خبری ناگوار از بروز سکته های قلبی ، حادثه تصادف در جاده و یا سانحه دلخراش و یا مرگ افراد در اثر انواع سرطان ها می باشیم. 67 درصد مرگ ها در گروه سنی 30 الی 70 سال منتسب به چهار بیماری عمده قلبی عروقی ، دیابت ، بیماریهای مزمن تنفسی ، سرطان ها و عوامل خطر مربوط به آنها نظیر استعمال دخانیات ، فعالیت بدنی کم و تغذیه ناسالم می باشد؛ همه اینها بیانگر این مطلب است که بایستی جهت پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر برنامه ای دراز مدت داشته باشیم تا بتوانیم جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه گام موثر برداریم.

خوشبختانه با انتخاب شهرستان نقده بعنوان یکی از چهار شهرستان مجری فاز اول برنامه IraPEN ، امکان مداخله و کنترل چهار بیماری عمده غیرواگیر بیماریهای قلبی عروقی ، دیابت ، سرطان ها و بیماریهای تنفسی و همچنین کاهش عوامل خطر چهارگانه دخانیات ، فعالیت بدنی کم ، تغذیه نامناسب و الکل فراهم شده است.

برنامه IraPEN  در ادامه حرکت جهانی است که ایران با تهیه سند جامع کنترل بیماریهای غیرواگیر و اجرای نسخه تعدیل شده PEN ، پیشگام در این برنامه بوده و قرار است که در یک دوره شش ماهه به آزمایش گذاشته شود و سپس در قالب بسته های خدمت گروه سنی به تدریج به کل کشور تعمیم داده شود.

اولین جلسه هماهنگی IraPEN  در مورخه دوازدهم آذرماه 94  با حضور ریاست محترم مرکز بهداشت و کارشناسان ستادی در سالن کنفرانس شبکه بهداشت و درمان نقده برگزار گردید و مقرر گردید جلسات آتی در راستای فراهم آوردن شرایط لازم برای استقرار برنامه توسط اعضای کمیته تشکیل گردد.  

 

 

میانگین دور کمر در گروههای سنی:

 *درجریان ارزیابی عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر ، دور کمر 90 سانتی متر و بیشتر ، در معرض خطر محسوب می شود.اجرای فاز یک برنامه کنترل بیماری های غیر واگیر بر اساس پروتکل IraPEN   در شهرستان نقده، همزمان با سه  شهرستان دیگرکشور

پدیده های شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع که با تغییرات وسیع در سبک زندگی همراه هستند، در کنار بهبود شاخص های بهداشتی و سبب افزایش میزان امید زندگی، مهم ترین عوامل افزایش بار بیماری های غیر واگیر بوده اند. بیماری های غیر واگیر، مسئول بیش از 53% بار بیماری ها در سراسر جهان هستند و بیش از 76% کل بیماری ها در ایران به بیماری های غیر واگیر اختصاص دارد. پایه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، شناسایی عوامل خطر اولیه ، پیشگیری و کنترل این عوامل است.

شش میلیون از کل 38 میلیون مرگ ناشی از بیماری های غیر واگیر در سنین کمتر از 70 سال رخ می دهد و بیش از 80% این مرگ ها در کشور های در حال توسعه اتفاق می افتد. افزایش شیوع بیماری های غیر واگیر و ماهیت مزمن، پیشرونده و ناتوان کننده آن ها باعث بوجود آمدن مشکلات عدیده ای می شوند و متاسفانه نیروی مولد جوامع را بطور مستقیم در معرض خطر مرگ و میر، معلولیت و ناتوانی قرار می دهند. بیماری های غیر واگیر به دلیل هزینه های درمانی سنگین و طولانی مدت، می توانند ، هزینه های کمر شکن را به نظام سلامت تحمیل و به فقر اقتصادی منجر شوند. لذا بیماری های غیر واگیر از مهم ترین موانع توسعه کشور ها هستند و هزینه های سرسام آور ناشی از این بیماری ها هر نظام بهداشتی و درمانی را با چالش های عدیده ای روبرو می نماید.

چهار بیماری قلبی عروقی، سرطان، بیماری های مزمن تنفسی و دیابت به همراه چهار عامل خطر کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف دخانیات و الکل مهم ترین علل مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر هستند که احتمال مرگ ناشی از بیماری های غیر واگیر را افزایش می دهند. به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت کنترل این بیماری ها و عوامل زمینه ساز آن ها را بعنوان هدف اصلی برای کاهش 25% مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر تا سال 2025 تعیین کرده است. همچنین سازمان جهانی بهداشت اقدامات عملی را که می تواند کشور های مختلف دنیا را برای نیل به این اهداف رهنمون کند، به آنان پیشنهاد نموده است.

در حال حاضر در زمینه جهت دهی ، تقویت و ارتقای پاسخگویی مراقبت های بهداشتی، در ادامه تحول ساختاری درنظام بهداشتی، برنامه IraPEN (Package of Essential Noncommunicable Disease Iran) طراحی و اجرای آزمایشی آن در 4 شهرستان درسطح کشور ( نقده از استان آذربایجان غربی، مراغه از استان آذربایجان شرقی، شهرضا از استان اصفهان و بافت از استان کرمان ) به مرحله اجرا در آمده است. این برنامه در راستای مجموعه مداخلات اساسی پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت (PEN) تدوین گردیده است. در این برنامه در خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت، میزان احتمال خطر 10 ساله بروز حوادث کشنده و غیر کشنده قلبی عروقی (مانند سکته های قلبی و مغزی) جمعیت هدف برنامه حتی در زمانی که علامت دار و بیمار نیستند تعیین می گردد و متناسب با میزان احتمال خطر به دست آمده اقداماتی برای پیشگیری از بروز بیماری یا عوارض آن صورت می پذیرد. علاوه بر آن در زمینه بیماری های سرطانی(روده بزرگ، پستان و دهانه رحم) و آسم نیز اقداماتی در جهت تشخیص و مداخلات زود هنگام انجام می گردد.

همانگونه که اشاره گردید، شهرستان نقده به عنوان یکی از شهرستان های پایلوت این برنامه انتخاب گردیده است. حوزه معاونت امور بهداشتی از سال های دور تجارب ارزنده ای در زمینه اجرای برنامه های موفقیت آمیز برای پیشگیری و کنترل بیماری های دیابت و فشارخون بالا داشته است. امیدواریم با یاری خداوند منان و بر مبنای این تجارب و همت کلیه همکاران محترم در سطح دانشگاه علوم پزشکی استان و شبکه بهداشت و درمان شهرستان نقده، گامی بلند و استوار در راستای حفظ و ارتقای سلامت هموطنان عزیزمان در حیطه کاهش مرگ زود هنگام ناشی از چهار بیماری غیر واگیر و چهار عامل خطر منتسب  به آن ها برداشته شود.


 

دکتر رمضانی: نقده آمادگی کامل برای اجرای طرح PEN را دارد

طرح ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر آنها  ( PEN)در شهرستان نقده اجرا می شود.

در راستای اجرای کشوری برنامه «ایراپن» در شهرستان نقده که جزء شهرستان های منتخب برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است، در مورخه هشتم بهمن 94 دکتر رشید رمضانی معاون اجرایی مبارزه با بیماریهای غیر واگیر و دکتر منصوره سادات عبدالهی کارشناس اداره مبارزه با سرطان معاونت بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به همراه دکتر انتظار مهدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و کارشناسان آن معاونت، در نقده حضور یافته و در خصوص اجرای برنامه موصوف برای ارزیابی میدانی تشکیل جلسه دادند.

در این بازدید دکتر انتظار مهدی معاون بهداشتی دانشگاه ضمن تاکید بر اهمیت این برنامه گفت: طرح «ایراپن» یکی از برنامه های سازمان بهداشت جهانی برای کشورهای در حال توسعه می باشد که به صورت پایلوت در چهار شهر کشور اجرا می گردد.

سپس دکتر رمضانی معاون اجرایی مبارزه با بیماریهای غیر واگیر وزارت متبوعه اجرای طرح «ایراپن» را از اهداف سازمان بهداشت جهانی برای کنترل بیماریهای غیر واگیر و تهیه نقشه راه عنوان کرد که می توان با دقت عمل این بیماریها را کنترل و مدیریت کرد. 

در ادامه همکاران در محل فرمانداری نقده حضور یافته و با فرماندار شهرستان دیدار کردند، در این دیدار مهندس فرامرزی فرماندار نقده گفت: دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، از جمله دانشگاههای موفق کشور است که از تیم بهداشتی و درمانی قوی برخوردار است و بسیار مفتخریم شهرستان نقده برای  اجرای این برنامه انتخاب شده است.

مهندس فرامرزی ادامه داد: اجرای طرح « ایراپن» بزرگترین حرکت در عرصه سلامت است  و ما بعنوان  بستر سازان این حرکت هستیم و مسئولین شهرستان و امامان جمعه اهل تسنن و تشیع برای محقق شدن این برنامه از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد و نقده شایسته بهتر از اینهاست.

سپس بازدید از خانه بهداشت مهماندار بازدید بعمل آمده و خواستار تقدیر از بهورز خانه بهداشت فوق  به دلیل احراز شایستگی و تسلط علمی و عملی در مراقبت بیماریهای غیر واگیر و سایر امور محوله  شدند.

مرکز بهداشتی دهستان میر آباد آخرین محل بود که مورد بازدید قرار گرفت و رضایت مسئولیت وزارتی را از عملکر د مرکز فوق بهمراه داشت.

در خاتمه دکتر رمضانی در گفتگوی اختصاصی با روابط عمومی شبکه اظهار داشت: قبل از عزیمت به شهرستان نقده نگران عدم اجرای این طرح بودم ولی حالا با ارزیابی های انجام شده مطمئن شدم که همکاران برای  اجرای این طرح، برنامه ریزی و هماهنگی های لازم برون سازمانی و درون سازمانی را انجام داده اند و فرماندار و امامان جمعه نیز نسبت به اجرای این طرح آگاهی کامل داشته و اعلام همکاری نموده اند و همه همدل و همصدا از بهورز تا پزشک، آمادگی کامل  اجرای این طرح را دارند.

وی ابراز امیدواری کرد: شهرستان نقده در اجرای برنامه «ایراپن» با مدیریت قوی استانی  و شهرستانی از شهرهای موفق خواهد بود.

گفتنی است: شهرستان نقده جزو چهار شهر ایران است که میزبان اجرای برنامه “پن” از سوی بهداشت جهانی اجرا می شود.

از اول دی ماه کار آموزش کارشناسان مراکز درمانی و بهداشتی آغاز شده و پس از آن به تدریج این برنامه در شهرها و روستاهای نقده به مدت 6 ماه اجرا می شود.

طرح ملی PEN ، برنامه اجرایی سازمان بهداشت جهانی با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد. 

مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بعد از تصویب و تدوین سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر ، اقدام به اجرای برنامه در ۴ شهر کشور نموده است. شهرهای بافت ، شهرضا ، نقده و مراغه به عنوان مجری برنامه شناخته شده اند.


کارگاه آموزشی برنامه ایراپن در شهرستان نقده

اولین کارگاه آموزشی برنامه ایراپن برای کلیه گروه های هدف (پزشکان –مراقبین سلامت –ماما-بهورزان شاغل در پایگاهها وخانه های بهداشت در مورخه هفدهم بهمن در شهرستان نقده  کلید خورد.

دکتر اسکندرزاده رئیس مرکز بهداشت در افتتاحیه این کارگاه گفت: بیماریهای غیر واگیر اولین مرگ ومیر در جهان بوده وما هر روز شاهد خبری ناگوار از بروز سکته های قلبی ،حادثه تصادف ویا مرگ افراد در اثر سرطانها می باشیم ،همه بیانگر این مطلب است که بایستی جهت پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر برنامه دراز مدت داشته باشیم تا بتوانیم جهت ارتقاع سطح سلامت جامعه گام موثر برداریم.  

گفتنی است : این کارگاه به مدت 15 روز آموزش های لازم را در خصوص اجرای برنامه ایراپن را برای گروههای یاد شده داده خواهد شد.

لازم به ذکر است : وزارت بهداشت ایران با پشتیبانی سازمان بهداشت جهانی برای پیشگیری ازمرگ ومیر ناشی از بیماریهای غیر واگیر در چهار شهر ایران برنامه آزمایشی به اجرا گذارد که شهرهای بافق ،مراغه ،شهرضا ونقده چهار شهری هستند که این برنامه قرار است در آنها اجرا شود.

برگزاری کارگاه گروه دوم بهورزان مرکز بهداشت نقده با حضور کارشناسان معاونت بهداشتی